Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 21:21
 
AK Parti Artuklu İlçe Kadın Kolları 2.Olağan Kongresi Yapıldı
Adalet ve Kalkınma Partisi Mardin'in Artuklu İlçe Kadın Kolları teşkilatının 2. Olağan kongresi yapıldı.
POLİTİKA Haberi


Daha önceden genel merkez tarafından Züleyha Öncel’den boşalan Kadın kolları başkanlığı görevine atanan Gülbahar Mavidemir, kongrenin tek adayı olarak başkanlığa seçildi.

Dicle Kalkınma Ajansı Toplantı salonunda gerçekleştirilen kongreye AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti Kadın Kolları Teşkilat Başkan Yardımcısı Şaziye Gündüz,  AK Parti Genel Merkezi Siyasi ve Hukuk İşleri Başkan Canan Kalsın, Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, İl İl Kadın Kolları Başkanı Hülya Hakimoğlu, İlçe Başkanları, İl ve İlçe Kadın Kolları üyeleri, Gençlik Kolları üyeleri, belediye meclis üyeleri, kanaat önderleri, STK temsilcileri ve partililer katıldı.

Divanın oluşturulması, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kongre mesajını içeren video sunumundan sonra AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam ile Ak Parti MKYK Üyesi, Siyasi ve Hukuki işler başkan yardımcısı Zeynep Alkış’ın mesajların okunması ile devam eden kongrenin açılış konuşmasını başkanlık görevine getirilen Gülbahar Mavidemir, yaptı.

Konuşmasına siyasetin her kademesinde kadınlara görev veren Cumhurbaşkanı ve Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek başlayan Artuklu İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülbahar Mavidemir, “Bu dava samimi, beklentisiz gece gündüz çalışan inanmış, Allah sizden razı olsun duasını almak için çabalayan insanların davasıdır. Çünkü bu dava dünyanın neresinde bir mazlum insan varsa onun gözyaşını silmenin derdinde olan insanların davasıdır. Kadın siyasetin nesnesi değil öznesidir. AK kadınlar olarak şehitlerimizin bize emanet ettiği bu vatana hizmet yolunda gerekli tüm emekleri sarf edeceğimize söz veriyoruz. Bizler AK Parti kadın kolları olarak gittikçe gelişen, büyüyen, başarılarını yenileyen, kadın sorunlarına çözüm odaklı emek sarf eden kadın kolları olmayı hedefliyoruz. Türkiye’mizin ve Mardin’imizin geleceğini şekillendirecek AK Parti hizmetlerini kalıcı hale getirmek ve hizmetlerin üzerine yenilerini katacak bir seçimin arifesindeyiz. İnşallah önümüzdeki dönemde bayrağı daha yükseklere taşıyarak yaklaşan yerel, genel ve Başkanlık seçimlerinde yeni bir tarih yazacağız.” dedi.

“AK Parti dünyada en güçlü kadın teşkilatlarındadır”

Kongrede konuşan AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri, “Bizim hareketimiz bir vefa harekettir. Biz büyük bir aileyiz. Başarmak zorundayız. Başarmama gibi bir lüksümüz yok. Çıta ne kadar yüksekse biz onun üzerinden aşmasını bilmeliyiz. Kendimizi ona göre hazırlamalıyız. 2019’un kaybı sıradan bir kayıp olmayacaktır. 2019 seçimi çok kritik bir seçim ve inşallah hep birlikte bu seçimde de geçmişte olduğu gibi zaferle çıkarak büyük coşkuyla zaferimizi kutlayacağız. Bugünden o günlere selam olsun. AK Parti kadınlara çok önem veren bir partidir. Özellikle kurucu genel başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başından beri hata geçmiş dönemlerdeki belediye başkanlığından, il başkanlığından, gençlik kolları başkanlığından beri kadın hareketine önem verdi ve kadınları siyasette kazandırmak içinde çok büyük çaba harcadı. Kurucu Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız bana görevi tevdi ettiğinde söylediği tek şey kadınlarla ilgili oldu. Mardin kadınları cesurdur, Mardin kadınları girişkendir, siyasette çok başarılı olacaklarına inanıyorum dedi. Ve yönetimde yeterli sayıda kadın isminin olmasını arzu etti. İl Başkanı olarak Genel Başkanımızın talimat ve emirlerini yerine getireceğim. Mardin’de de kadınlarımız siyasette başarılı olduklarını kanıtladılar. AK Parti kadınların sorunları konusunda inanılmazı gerçekleştirdi. Başörtüsüyle değil kamu kurumunda çalışmak kamusal alana girmek bile yasaktı. Bu utanç verici bir yasaktı. Ama kadınlarımız çok büyük bir mücadele verdi. Çok büyük bir direniş gösterdiler. Türkiye’de demokratik mücadele içerisinde isimlerini altın harflerle yazdırdılar. Bir Başbakanın eşi başörtülü olarak askeri hastaneye giremiyordu. Hastane içerisine arka kapından gizli bir şekilde girebiliyordu. Bir Başbakanın eşinin hasta ziyaretini bile yapmadığı bir ülkeden bugün üniversitelerden bütün kamu kurumlarına başörtülü olarak girilebildiği bir dönemdeyiz.  Tüm bunlar AK Partinin büyük mücadeleler sonunda ülkemize, kadınlarımıza kazandırdığı işler arasındadır. AK Partinin 5 milyon kadın üyesi vardır. Bu yönüyle AK Parti dünyada en güçlü kadın hareketlerinden ve  teşkilatlarından biri tanesidir.” ifadelerini kullandı.

“Terör duvarı yıkıldı”

İl Başkanı Eri’den sonra kongrede konuşan AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, “Mardin’de Haziran, Kasım ve 2016 Referandum seçimleri olmak üzere 3 seçim yaşadık. Mardin’de yaşadığım son 3 yıl benim siyasi hayatımın en kıymetli yılları oldu. Onları kıymetli bir hatıra, kıymetli bir miras olarak ömrün sonuna kadar saklayacağım. Bilhasa Haziran seçimlerinde çok zorluklar yaşadık. Zaman zaman birlikte ağladığımız oldu. Kuşatılmış mahallelerde çalıştık. Kazılmış çukurların üzerinden geçtik. Fakat gün geldi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öncülüğünde yeni bir strateji belirledi. Ve sadece Mardin’i değil bölgenin hemen hemen tamamını terör kuşatmasından ve saldırısından kurtardı. Grup konuşmasında Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi artık halk ile aramızdaki terör duvarı yıkıldı. Bu tabi kolay olmadı. Çok sayıda Asker, polis, korucu ve sivil vatandaşımızı şehit verdik. Şehitlerimizi saygı ve minnet anıyorum.” dedi.

“İttifak gücümüze güç katacak bir ittifaktır”

Konuşmasının devamında AK Parti ile MHP’nin ittifakına değinen Miroğlu, “Türkiye bambaşka bir siyasi iklime girdi. Bunun en önemli sebebi Sayın Devlet Bahçeli’den gelen açıklama oldu. Sayın Bahçeli önümüzdeki 2019’dan sonraki 5 yılı kastederek Türkiye’nin beka mücadelesinde Sayın Erdoğan’ı destekleyeceğini ve Milliyetçi Hareket Partisinin bu mücadelenin içerisinde yer alacağını açıklıkla ifade etti. Açıklamanın ardından iki lider arasında bir görüşme oldu. Şimdi Türkiye bunu tartışıyor. Önümüzdeki günlerde de bizde bunu tartışacağız. Genel Başkanımız adalet şurasında bize yüklediği bir görev; bu işbirliğinin, ittifakın, güç birliğinin adına ne dersek diyelim ama belki iki parti arasında önümüzdeki Türkiye’nin 10 yılını etkileyecek ve Türkiye’nin siyasi hayatı bakımından da yepyeni bir konjektörü ifade eden yeni bir durum ile karşı karşıyayız ama bunu halka, AK Parti tabanına çok iyi anlatılması lazım dedi. Tabi ki bunu bilhassa Doğu ve Güneydoğu’da çok iyi anlatılması lazım. Çünkü sanki dışardan baktığımızda bu ittifakın en zayıf yanı Doğu, Güneydoğulu seçmen ya da Güneydoğu olupta metropollerde yaşayan seçmen olduğu söyleniyor. Ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki bu meselenin eğer bir zayıf yanı varsa bu zayıf yan hiçbir şekilde Doğu, Güneydoğu Kürdüyle, Arap’ıyla seçmenle ile ölçülecek bir zayıflık asla olmayacaktır. Çünkü çok iyi biliyoruz ki Türkiye milliyetçiliğine hepimiz farklılıklarımızla kabul eden, bir arada tutmak isteyen ve bunu yaparken demokrasiyi savunan yeni bir türden milliyetçiliğe Türkiye’nin ihtiyacı var. Bu Milliyetçiliğe hiçbir Doğulu ve Güneydoğulu vatandaşımızın hayır diyeceği kanaatinde değilim. Bunu inançla söylüyorum. Bu inancımızı da önümüzdeki günlerde daha geniş bir prezervatifte tartışacağız. Bu yüzden bu kongrede söylenebilecek en önemli şey; AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi arasındaki bu ittifakın yolu açık olsun diyoruz. Ülkemize hayırlar getirsin. Ülkemizin beka sorununu savunma söz konusu olduğunda Türkiye’de muhafazakârların, milliyetçilerin, demokrat insanların, Kürdüyle, Arap’ıyla, Laz’ıyla Çerkez’iyle, Boşnak’ıyla, Türküyle bir araya gelebileceğini dost, düşman bütün dünyaya gösterecek bu ittifakı şimdiden tebrik ediyoruz. Bu ittifak gücümüze güç katacak bir ittifaktır.” diye konuştu.

Kongrede AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti Kadın Kolları Teşkilat Başkan Yardımcısı ve MKYK üyesi Şaziye Gündüz,  AK Parti Genel Merkezi Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanı Canan Kalsın, AK Parti Artuklu İlçe Başkanı Murat Bayar, 24. Dönem Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, AK Parti Mardin Kadın Kolları Başkanı Hülya Hakimoğlu ve eski Artuklu Kadın Kolları Başkanı Züleyha Öncel’de birer konuşma yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından gerçekleşen oylama ile yeni yönetim belirlendi.

Mardin Arena/Mihdi Aydoğan

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: AK, Parti, Artuklu, İlçe, Kadın, Kolları, 2.Olağan, Kongresi, Yapıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
35
0
2
5
10
17
2
Trabzonspor
29
0
4
5
8
17
3
Yeni Malatyaspor
29
0
4
5
8
17
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Galatasaray
29
0
4
5
8
17
6
Antalyaspor
27
0
6
3
8
17
7
Beşiktaş
26
0
5
5
7
17
8
Atiker Konyaspor
25
0
4
7
6
17
9
Sivasspor
24
0
5
6
6
17
10
Göztepe
22
0
9
1
7
17
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
MKE Ankaragücü
20
0
9
2
6
17
13
Kayserispor
19
0
8
4
5
17
14
Alanyaspor
18
0
9
3
5
17
15
Akhisarspor
17
0
8
5
4
17
16
BB Erzurumspor
16
0
7
7
3
17
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı